Aký dôležitý význam majú pre váš spánok a zdravie matrace

Pravdepodobne ste už niečo počuli o význame matraca. Nie o tom, čo to je a aký je jeho účel (to vieme viacerí), ale konkrétne o jeho význame pre váš nerušený a zdravý spánok. Od toho sa následne odvíja aj váš zdravotný stav a fyzická ako aj psychická kondícia. Pretože je určite výhodou, ak sa ráno zobúdzame bez bolestí chrbta a kĺbov a tiež s jasnou a dobre zregenerovanou mysľou.

Toto je v stručnosti základný dôvod, prečo sa oplatí vsadiť na kvalitné a nové matrace. Hlavne za predpokladu, ak tie vaše súčasné už používate dlhodobo, sú preležané a strácajú na svojich pôvodných kvalitách.

Biely matrac

Dôvody na kúpu kvalitného alebo obmenu starého matraca sú rôzne. Skúsme si ich rozpísať trochu konkrétnejšie:

Najdôležitejší je nerušený a plnohodnotne regenerujúci spánok

Dokonalý spánok nie je to, čo by sme zažívali pravidelne. A niekedy máme pocit, že je tento už dlhšiu dobu neuspokojivý. Občas sa počas spánku prebudíme, čo môže mať rôzne príčiny- zaspávame v strese, v nevyvetranej miestnosti, mali sme ťažkú večeru, zanedbali sme pohyb či celkovo zdravý životný štýl. Niekedy je ale ten dôvod oveľa prostejší- náš starý matrac je preležaný, nepohodlný, prípadne ani nemá termoregulačnú penu.

  • Termoregulačná pena je oceniteľná v prípade, ak vám počas spánku býva príliš teplo až dusno.

Žena, spánok

Berme ohľad takisto na hygienu

A teda na fakt, že dlhoročný matrac môže so sebou niesť známky nahromadeného potu, vlhka a plesní. Znie to nechutne, ale je to v podstate prirodzený proces, pred ktorým nemôžeme zatvárať oči. A rovnako tak aj množiace sa baktérie.

Udržujte svoju chrbticu, kĺby a svalstvo v zdravej kondícii

Veľa ľudí, a to najmä s pribúdajúcim vekom, sa sťažujú práve na bolesti chrbtice, kĺbov a svalov. Pravidelný a zdravý spánok na kvalitnom matraci je však veľmi dobrou prevenciou, ako tieto riziká minimalizovať.