Prečo je pre LED svetlá dôležitý napájací zdroj?

Mnoho ľudí si zakúpi LED osvetlenie, avšak nenainštalujú ho správne alebo ho nezapoja do kvalitného napájacieho zdroja, a potom sa čudujú, že im svetlo nefunguje tak ako má. Výber napájacieho zdroja by ste však nemali podceňovať, pretože od neho závisí celé fungovanie LED osvetlenia. Pokiaľ sa vám nezdá to, akým spôsobom vaše svetlá svietia, prípadne ich intenzita nie je dostatočne silná, pravdepodobne máte príliš slabý zdroj napájania. Pre niektoré druhy LED osvetlenia možno postačuje aj 12v sila, ale pre iné je nevyhnutné zaobstarať silnejší zdroj. To, ktorý druh napájacieho zdroja máte k danému typu svetla použiť si môžete všimnúť často napísané aj pri jeho popise. Z toho dôvodu je vždy potrebné preštudovať všetky priložené informácie a ak je pri LED svetle uvedený údaj 24v je potrebné zaobstarať napájací zdroj 24v. V prípade, že zapojíte LED svetlo, ktoré má označenie 24v do 12v zdroja môžete očakávať, že nebude fungovať korektne.

LED pás

Podľa druhu zakúpeného LED svetla sa zároveň odlišuje aj typ napájacieho zdroja, ktorý k nemu pasuje. Napríklad pre LED pásy, ktoré majú 12v napätie sa hodí napájací zdroj vo forme káblového adaptéra do elektrickej zástrčky. Rovnako je však možné pre niektoré svetelné pásy namontovať zdroj napájania priamo do steny vo forme tzv. montážnej krabičky.

zapojenie do zdroja

Podobne je možné napájací zdroj schovať aj priamo do nábytku v prípade, že nechcete, aby bol viditeľný na očiach. Keď chcete mať všetky elektrické a svetelné inštalácie a ich ovládanie pokope, zdroj napájania sa dá namontovať i do rozvodovej skrine. Pre LED osvetlenie, ktoré plánujete využívať vo vonkajšom prostredí, prípadne je určené priamo pre exteriérové použitie by ste mali využiť aj špeciálne na tento účel určený napájací zdroj. Takéto vonkajšie zdroje sa zapájajú rovno do siete a sú odolné voči vode. A ak máte LED svetlá skôr na dekoračné účely je možné prispôsobiť výber napájacieho zdroja i k tomuto účelu, a to tým, že vyberiete stmievateľný zdroj, ktorý umožní nastavovať svetelnú intenzitu.