Rodinný dom alebo byt?

Túžite po krásnom rodinnom dome alebo bývaní v byte? Predstavím vám výhody rodinného domu a bytu.

Výhody bývania v rodinnom dome

Veľkou výhodou bývania v rodinnom dome je váš vlastný pokoj. Neotravujú vás žiadni susedia a nemáte spoločné steny s inými. Ste sami sebe pánom. Ak sa radi staráte o záhradku, je rodinný dom určite vynikajúcou voľbou. V rodinnom dome môžete mať aj vašeho vytúženého domáceho miláčika, ktorý vám bude spríjemňovať bývanie. Pozvete si vašu rodinu na grilovačku, či deň strávený s nimi.

dům

Nevýhody bývania v rodinnom dome

Medzi nevýhodu patrí určite každodenné cestovanie za prácou. Väčšinou rodinné domy sú ďalej od mesta, takže dochádzaniu za prácou sa nevyhnete. Ak máte deti, tak dochádzanie do materskej školy alebo do základnej školy vás môže vyjsť pekne draho.

Výhody bývania v byte

Určite vyzdvihnem to, že byty sa nachádzajú priamo v meste. Máte všetko po ruke. Či máte chuť ísť do kaviarne, do parku, do reštaurácie na dobré jedlo, ale aj materské školy a základné školy. Odpadá vám každodenné dochádzanie do práce, nakoľko je tu väčší výber dopravy, či už autobusovou hromadnou dopravou, vlastným autom alebo na bicykli, či kolobežke. V mestách sú dostupné aj mestské bicykle a elektrické kolobežky. Parky sú vynikajúcim miestom na oddych, prechádzky alebo na zabavenie detí na detských preliezkach.

byt

Nevýhody bývania v byte

Nevýhodou môže byť vysoká cena bytu a možno aj lokalita. Ďalej hluční susedia, spoločné steny s inými užívateľmi bytového domu, alebo aj stále štekajúci psi. S tým však nič nespravíte. Musíte to tolerovať, nakoľko ste sa rozhodli bývania v byte. V bytoch platíte okrem hypotéky aj správcu bytového domu mesačné poplatky. Ak máte starší výťah, veľakrát je pokazený. Mnoho bytov je však už zateplených, čo vám usporí trochu peňazí.

Aký druh bývania si nakoniec vyberiete? Možností je veľa, no musíte zvážiť, aký ste typ človeka. Mestský alebo dedinský? Na to si odpoviete sami.